Greenpeace na rejs do Arktyki zabrał Aurorę i Jacoba Colliera. Na Svalbardzie artyści nagrali teledysk, który ma na celu podniesienie świadomości na temat ochrony klimatu i oceanów. ,,W ciągu ostatnich czterdziestu lat straciliśmy dwie trzecie całego letniego lodu arktycznego”, napisał Collier w oświadczeniu. I dodał: ,,Choć jest już cieniem samej siebie, nie jest za późno, byśmy mogli pomóc”.
Artyści wykonali mashup piosenek ,,A Rock Somewhere” i ,,The Seed” na platformie pływającej przed lodowcem Sveabreen na Svalbardzie. ,,Musimy zrozumieć, że im bardziej ingerujemy w naturę, tym mniejsze mamy szanse na przetrwanie konsekwencji naszych działań. Już teraz wiemy, jak duży wpływ na zdrowie tej planety miała każda decyzja, jaką podjęliśmy do tej pory. A zatem także na zdrowie każdego życia, które na niej żyje. Nie rozumiem, dlaczego nie możemy po prostu pozwolić rzeczom istnieć. Nasza ciekawość stała się zgorzkniała, a teraz mam wrażenie, że tylko dążymy do dominacji – zabieramy ziemię, bierzemy wszystko, co ma do zaoferowania, zanim zrobi to ktoś inny„, napisała w oświadczeniu Aurora.
Jak podaje Greenpeace, „Kreatywny występ został zrealizowany we współpracy z Greenpeace International, na pokładzie statku Arctic Sunrise należącego do organizacji”. Dr Laura Meller z Greenpeace Nordic podsumowała: ,,W zeszłym roku wygraliśmy – zawarto historyczny Światowy Traktat Oceaniczny, który utrzymuje nasz cel ochrony 30% oceanów do 2030 roku. Jednak teraz rządzący chcą prowadzić wydobycie na dnie oceanu. Nie pozwolimy na to. Mamy nadzieję, że ta współpraca zainspiruje miliony ludzi na całym świecie do przyłączenia się do naszej misji ochrony oceanów. Rządy muszą jednak działać już teraz i wprowadzić moratorium na wydobycie na głębinach morskich”.
Zdjęcie główne: zrzut ekranu Jacob Collier & AURORA – A Rock Somewhere X The Seed (Greenpeace)
Kontynuuj podróż:
- „Muszę się przemieszczać, być w drodze”. Leszek Nord o poetyce Arktyki i słowach z domu lodowców
- Glacjolog dr Jakub Małecki: „Przy obecnym kursie ocieplenia stracimy lodowce. Zaczął się smutny czas pożegnań”.
- „Svalbard jest fantastycznym, terenowym laboratorium”. Dr Bartłomiej Luks o badaniach zmian zachodzących w wysokiej Arktyce