Decyzja zapadła. Zaostrzone przepisy dotyczące niedźwiedzi polarnych wchodzą w życie od 2025 roku

Niedźwiedź polarny

Wzrost liczby turystów i rosnące zagrożenie związane ze zmianami klimatycznymi wymusiły wprowadzenie nowych regulacji na Svalbardzie. W czwartek 23 maja Storting po raz drugi rozpatrzył projekt zmian w ustawie o środowisku Svalbardu. Poprawki zakładają między innymi obowiązek zachowania odległości nie mniej niż 300 metrów od niedźwiedzi polarnych; nie mniej niż 500 metrów w okresie od 1 marca do 30 czerwca oraz zakaz schodzenia na ląd w kilku obszarach chronionych. Dodatkowo zaostrzone zostaną przepisy chroniące ptaki w okresie lęgowym.

Niedźwiedzie polarne na Svalbardzie: nowe przepisy od 1 stycznia 2025 roku

W komunikacie prasowym minister klimatu i środowiska stwierdził, że „główne elementy Ustawy o środowisku Svalbardu pozostają niezmienione od 2002 roku”. I dodał, „od tego czasu na Svalbardzie jest więcej ludzi i większy ruch, a niebezpieczeństwo niepokojenia niedźwiedzi polarnych jest większe niż wcześniej. Jednocześnie kilka gatunków ptaków morskich występujących na Svalbardzie znajduje się na norweskiej czerwonej liście gatunków zagrożonych. Istnieje zatem potrzeba zaostrzenia przepisów, aby lepiej chronić te gatunki”.

Zmiana ustawy o ochronie środowiska Svalbardu wchodzi w życie w tym samym momencie, co nowe przepisy dotyczące ochrony środowiska, które ogłoszono w lutym. Zakładają one ograniczenie turystyki wycieczkowej i wprowadzenie stałego zakazu ruchu po lodzie morskim.

Full 1
Książki
„Wojny między psami i niedźwiedziami nie było nigdy”. Tadeusz Makarewicz o wyprawie założycielskiej na Spitsbergen w latach 1957-1958
Full 1
Full 2
Klimat
„Mieliśmy bliskie spotkanie z niedźwiedziami”. Meteorolog Katarzyna Kudłacz w rozmowie ze Stacji Polarnej w Hornsundzie
Full 2
Full 3
Klimat
Niedźwiedź polarny: lodowe królestwo wędrującego władcy Arktyki
Full 3
previous arrow
next arrow

Nowe regulacje spotkały się z mieszanymi reakcjami wśród lokalnych przedsiębiorców, zwłaszcza tych związanych z turystyką. Obawiają się oni, że restrykcje negatywnie wpłyną na ich działalność, ale także wyrażają krytyczny stosunek do egzekwowania nowych przepisów.  Jak podaje Svalbardposten „Jason Roberts jest jednym z tych, którzy ogłosili, że on i PolarX spakują swój sprzęt i zamiast tego będą dostarczać spektakularne filmy przyrodnicze z Grenlandii, Alaski i Kanady, jeśli ustawa zostanie przyjęta”.

Źródła:

highnorthnews.com
svalbardposten.no

Kontynuuj podróż:

CZYTAJ DALEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *