8 marca po czterech miesiącach ciemnego sezonu do Longyearbyen oficjalnie powróciło słońce. Mieszkańcy tradycyjnie spotkali się przy schodach starego szpitala, by świętować powitanie promieni słonecznych. To jednak nie wszystko, bo Festiwal Słońca (Solfestuka) potrwa aż do 15 marca, obfitując w rozmaite wydarzenia kulturalne.
Powitanie słońca w Longyearbyen
Mieszkańcy Longyearbyen zbierają się przy schodach starego szpitala o godzinie 12 w południe, ponieważ dokładnie w okolicach tej godziny promienie słoneczne po raz pierwszy przedzierają się nad lodowcem Lars i docierają do schodów starego szpitala. W kolejnych dniach w Longyearbyen słońce będzie wstawało coraz wcześniej i zachodziło coraz później.

Festiwal Słońca: historia schodów starego szpitala
Pierwszy szpital w Longyearbyen powstał w 1916 roku. Poza oczywistym powodem rozwoju osady do powstania szpitala przyczyniły się również wydobycie węgla, które wiązało się z zagrożeniem zdrowia i życia, hiszpanka oraz gruźlica. Budynek wzniesiono w Skjæringa. Wyburzono go w 1978 roku (w tym czasie powstał inny budynek szpitalny). W 1993 roku schody odbudowano, ponieważ wcześniej to właśnie na nie pracownicy szpitala i pacjenci wychodzili, by dojrzeć pierwsze promienie słoneczne wkradające się po ciemnym sezonie do miasta.

Z okazji Święta Słońca w 1993 roku ktoś zdecydował, że zamierza odbudować schody szpitalne. To tam co roku pielęgniarki i pacjenci wychodzili na zewnątrz, aby po raz pierwszy zobaczyć słońce. Kiedy 8 marca słońce pojawiło się nad Larsbreen, mogli urządzić słoneczną imprezę i świętować powrót słońca.
powiedział Svalbardposten Hallvard Holm.

Festiwal Słońca – wydarzenia
Festiwal Słońca zaczyna się 6 marca i trwa aż do 15 marca. W tym czasie odbywają się tu liczne wydarzenia kulturalne dla dorosłych i dla dzieci. W tym roku w programie znalazły się między innymi spotkanie z artystą Olafem Storø, który zaprezentował technikę litograficzną na wystawie „Ligg unna”, obchody Dnia Kobiet w muzeum, nabożeństwo święta słońca w Svalbard Kirke, koncerty i pokazy filmowe.

Noc polarna
Ciemna pora roku na Svalbardzie trwa mniej więcej od końca października do połowy lutego, lecz na obrzeżach tychże dat ujrzymy światło i to niejednokrotnie obfitujące w zapierające dech w piersiach kolory. Od połowy listopada do końca stycznia miasto pochłania całkowita ciemność, a czas ten to właśnie noc polarna.






Dzień Polarny
Od końca kwietnia do końca sierpnia dzień trwa dzień polarny. W tym czasie słońce znajduje się nad horyzontem całą dobę. W tym czasie przez około sto dni, mieszkańcy oraz odwiedzający doświadczają ciągłego dnia. Ciągłe światło sprawia, że dni stają się nieco bardziej intensywne, a mieszkańcy często korzystają z tego czasu, aby aktywnie spędzać czas na świeżym powietrzu.






Kontynuuj podróż:
- Festiwal Polar Jazz w Longyearbyen: święto muzyki w Arktyce
- Tam, gdzie słowo spotyka się z głosem Arktyki. Festiwal Literatury w Longyearbyen
- „Żyjemy daleko na północy i często, jeśli potrzebujemy pomocy, zanim otrzymamy ją z kontynentu, możemy liczyć tylko na siebie” – rozmowa z Sysselmannem Svalbardu Kjerstin Askholt
Źródła: timeanddate.no, lokalstyre.no, svalbardposten.no