Niejasności w sprawie nowego cmentarza w Longyearbyen

Cmentarz w Longyearbyen

Sprawa założenia nowego cmentarza w Longyearbyen toczy się od wielu lat. Osuwisko, które miało miejsce w 2016 roku, wyraźnie przypomniało, że ten znajduje się na wrażliwym obszarze. Ówczesny proboszcz Leif Magne Helgesen w 2018 roku oświadczył Svalbardposten, że nie ma co do tego żadnych wątpliwości: cmentarz należy przenieść w bezpieczniejsze miejsce.

Kiedy nowy cmentarz w Longyearbyen?

Nowy cmentarz, bliżej kościoła, miał być gotowy do 2022 roku. Jak wyjaśnia lokalna gazeta Svalbardposten, Rada Kościoła złożyła w tym celu odpowiedni wniosek do Ministerstwa Sprawiedliwości i Gotowości Kryzysowej, które jest odpowiedzialne za sprawy na Svalbardzie. Plan zakładał budowę nowego cmentarza dla pochówków urnowych na północ od kościoła.

Cmentarz w Longyearbyen

Firma architektoniczna LPO arkitekter, która była autorem kilku projektów w Longyearbyen, otrzymała zadanie zaprojektowania nowego cmentarza. Obecnie prace zostały jednak wstrzymane w oczekiwaniu na finansowanie oraz wyjaśnienie, kto jest odpowiedzialny za ten projekt.

Finansowanie nowego cmentarza w Longyearbyen

W rocznym raporcie kościoła proboszcz stwierdził, że proces budowy, planowania, projektowania i zagospodarowania został wstrzymany do czasu uzyskania środków finansowych i wyjaśnienia, kto odpowiada za zagospodarowanie nowego cmentarza.

Sprawa jest obecnie w gestii Ministerstwa Sprawiedliwości, które przesłało ją do Ministerstwa Dzieci i Rodziny, ponieważ to ono odpowiada za ustawę o pogrzebach na kontynencie. Jak wynika ze sprawozdania rocznego, zarówno samorząd lokalny Longyearbyen, jak i burmistrz byli mocno zaangażowani w pierwsze etapy procesu i wspierali trwające prace.

Choć początkowo sugerowano, że nowy cmentarz, kosztujący trzy miliony NOK, mógłby zostać ukończony w 2022 roku, obecnie nie jest jasne, co się stanie. W przeciwieństwie do kontynentu, ustawa pogrzebowa nie ma zastosowania na Svalbardzie, co prawdopodobnie przyczynia się do przedłużającej się finalizacji projektu.

Źródła:

www.svalbardposten.no

polarjournal.ch/en

Kontynuuj podróż:

CZYTAJ DALEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *