W poniedziałek 31 marca 2025 roku na orbitę polarną został wystrzelony statek kosmiczny Dragon. Tym samym rozpoczęto misję Fram2, która miała na celu obserwację regionów polarnych z kosmosu. Jednym z kluczowych celów załogi był projekt SolarMaX, w ramach którego badacze poszerzali wiedzę na temat tajemniczych rodzajów zorzy polarnej. Załoga zaplanowała też między innymi wykonanie pierwszych zdjęć rentgenowskich w kosmosie. Misja zakończyła się w piątek 4 kwietnia.
Podążając ścieżką chwały wcześniejszych heroicznych pionierów polarnych, zespół czterech badaczy kosmosu, pochodzących z sześciu krajów, będzie pierwszymi ludźmi, którzy przelecą nad biegunem północnym i południowym Ziemi i zobaczą polarną dzicz planety z kosmosu.
f2.com
Fram2: załoga
Dowódcą misji jest Chun Wang, dowódczynią statku została natomiast mieszkająca na Svalbardzie Jannicke Mikkelsen, która jest pierwszą Norweżką w kosmosie. Mikkelsen jest wielokrotnie nagradzaną reżyserką i operatorką, która trudni się filmowaniem technologiami nowej generacji ,,w niebezpiecznych środowiskach takich jak Arktyka, ocean, lotnictwo i kosmos„. Statkiem pilotuje Rabea Rogge z Niemiec, specjalistą ds. misji i oficerem medycznym został Eric Philips – przewodnik polarny, współzałożyciel Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewodników Polarnych.




Załoga przeprowadziła eksperymenty naukowe i badania ,,mające na celu poprawę zdrowia i wydajności ludzi w kosmosie, szczególnie w przyszłych misjach długotrwałych„. W trakcie misji miały zostać również przeprowadzone badania, które dostarczyłyby informacji na temat tego, w jaki sposób mikrograwitacja i promieniowanie kosmiczne wpływają na żeńskie hormony. Pozostałe zadania misji Fram2, które wymieniono stronie internetowej:
- badanie ćwiczeń ograniczających przepływ krwi w celu zachowania masy mięśniowej i kostnej
- uprawa grzybów w mikrograwitacji jako potencjalnej uprawy kosmicznej
- badania wzorców snu i stresu
- monitorowanie poziomu glukozy, zdrowia hormonalnego kobiet, choroby lokomocyjnej
- obrazowanie mózgu bezpośrednio po wylądowaniu za pomocą przenośnego rezonansu magnetycznego
Jako filmowiec od dawna marzyłam o takich możliwościach w fikcji. Teraz, krok po kroku, misja komercyjna po misji komercyjnej, przekształcamy te marzenia w rzeczywistość.
Jannicke Mikkelsen, f2.com
W informacji prasowej podano dokładne wyjaśnienie nazwy misji i jak czytamy ,,nazwano ją na cześć statku Fram, który został zbudowany w 1800 roku i pomógł odkrywcom po raz pierwszy dotrzeć do regionów polarnych Ziemi. Fram to po norwesku ,,Naprzód” i była to nazwa legendarnego okrętu zaprojektowanego do służby w lodowatych wodach polarnych używanego przez niektóre z pierwszych załóg do eksploracji Arktyki pod koniec XIX wieku„.
Jannice Mikkelsen pozdrowiła przyjaciół ze Svalbardu w mediach społecznościowych. Nagrała film znajdując się ,,dosłownie” nad Svalbardem.
https://www.facebook.com/mikkelsen.jj/videos/9480871001990312
Film nagrany przez Chun Wanga.
Źródła: fram2: First Human Spaceflight To Earth’s Polar Regions; SolarMaX – FRAM2; nrk.no; Zdjęcia: Fram2 Press Kit
Kontynuuj podróż:
- „Svalbard jest fantastycznym, terenowym laboratorium”. Dr Bartłomiej Luks o badaniach zmian zachodzących w wysokiej Arktyce
- Glacjolog dr Jakub Małecki: „Przy obecnym kursie ocieplenia stracimy lodowce. Zaczął się smutny czas pożegnań”.
- „Mieliśmy bliskie spotkanie z niedźwiedziami”. Meteorolog Katarzyna Kudłacz w rozmowie ze Stacji Polarnej w Hornsundzie