Odkryj niezwykłe piękno Svalbardu. Najważniejsze atrakcje turystyczne arktycznej oazy

Najważniejsze atrakcje turystyczne Svalbardu

Svalbard, malownicza kraina arktyczna, kusi podróżników nie tylko swoim surowym pięknem, ale również tajemniczą historią i fascynującą przyrodą. To miejsce, które wydaje się być oddalone od reszty świata, gwarantuje turystom niezapomniane widoki i niezwykłe przeżycia. Oto najważniejsze atrakcje turystyczne Svalbardu, które czynią z tego miejsca prawdziwą oazę w sercu Arktyki.

Najważniejsze atrakcje turystyczne Svalbardu

Longyearbyen

Longyearbyen to stolica Svalbardu, która jednocześnie stanowi centrum turystyki dla podróżujących. Miasto, choć wydaje się niewielkie, oferuje zwiedzającym wiele atrakcji. Możemy odwiedzić tam m.in. Svalbard Museum, które odgrywa szczególną rolę w rozpowszechnianiu unikalnej historii naturalnej i kulturowej Archipelagu.

Z kolei w istniejącym od listopada 2008 roku Muzeum Sterowców na Spitsbergenie obejrzymy eksponaty i artefakty, związane z ekspedycjami lotniczymi z lat 1907-1909; z lotem transpolarnym Amundsen-Ellsworth-Nobile z 1926 roku oraz z ekspedycją z 1928 roku. Muzeum Sterowców znajduje się w zabytkowym budynku w Longyearbyen i jest najbardziej wysuniętym na północ muzeum lotnictwa na świecie.

Turyści zainteresowani historią wypraw na Biegun Północny powinni udać się do North Pole Expedition Museum. W tym niezwykłym miejscu znajdziemy m.in. stare dokumenty, gazety, zdjęcia oraz oryginalne filmy z wypraw realizowanych przy użyciu sterowców, nart, psich zaprzęgów oraz łodzi.

Longyearbyen to jednak nie tylko muzea. Turyści znajdą tutaj również liczne kawiarnie, sklepy z pamiątkami i restauracje serwujące lokalne specjały. To również jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie można doświadczyć zjawiska dnia i nocy polarnej, a także obejrzeć widowiskową zorzę polarną.

Globalny Bank Nasion

W 2008 roku na Spitsbergenie otworzono Globalny Bank Nasion (ang. Svalbard Global Seed Valut). W tym unikatowym depozycie znajdują się nasiona roślin pochodzące z najróżniejszych zakątków świata. „Leżakują” one w tunelu wydrążonym w wiecznej zmarzlinie, a temperatura ich przechowywania wynosi -18C. Dzięki temu ich chłodzenie nie wymaga użycia elektryczności.

„Krypta Zagłady”, jak nazywany jest Globalny Bank Nasion, powstała z inicjatywy Cary’ego Fowlera, amerykańskiego rolnika i byłego dyrektora Crop Trust oraz Konsorcjum Międzynarodowych Centrów Badawczych Rolnictwa (CGIAR). Głównym założeniem „krypty” jest zebranie kompletnego zbioru nasion, które – w razie klęsk żywiołowych, wojen, czy globalnej katastrofy – pozwolą na odnowienie upraw.
W 2020 roku Bank został uzupełniony o 27 dzikich roślin i ziół z rezydencji króla Karola w Highgrove, a także o 9 nasion od plemienia Czirokezów – rdzennych mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Globalny Bank Nasion to jeden z najlepiej zabezpieczonych obiektów na świecie, a wstęp do niego jest niemal całkowicie zakazany. Turyści mogą go zatem podziwiać jedynie z zewnątrz.

Jaskinie lodowe na Svalbardzie

Svalbard to nie tylko wspaniałe krajobrazy, ale także fascynujący świat jaskiń lodowych. Wyprawa do takiej jaskini to wyjątkowe przeżycie, które pozwala zanurzyć się w magicznej atmosferze lodowych korytarzy.

Przed trekkingiem, który odbywa się z przewodnikiem, warto jednak dobrze się przygotować. Podstawa to porządne górskie buty, ciepłe skarpety, bielizna termiczna oraz nieprzemakalne spodnie i kurtka. Przewodnicy zapewniają z kolei raki, kaski oraz latarki do chodzenia wewnątrz jaskiń.

Warto pamiętać, że atrakcja ta wymaga dobrej kondycji fizycznej. Dojście do lodowych korytarzy to wyprawa trwająca około 2 godziny w warunkach zimowych. Po dotarciu na miejsce czekają tam jednak na turystów baśniowe widoki.

Wycieczka po zabytkowej kopalni węgla w Gruve 3

W Longyearbyen można również odwiedzić kopalnię węgla i poznać życie górnika w najbardziej wysuniętej na północ osadzie na świecie. W ramach tej atrakcji przewidziane jest oglądanie dawnych maszyn i sprzętów górniczych oraz wejście do głównego tunelu, który został wykopany w latach 70. XX wieku.

Pyramiden

Pyramiden to opuszczona radziecka osada górnicza, która leży nad fiordem Billefjord. Nazwa miejscowości pochodzi od góry w kształcie piramidy, która do niej przylega. Do Pyramiden organizowane są prywatne wycieczki z przewodnikiem, w trakcie których można nie tylko obejrzeć sowiecką architekturę, ale także zrobić zdjęcia zapierającym dech w piersiach krajobrazom.

Statki wycieczkowe w Longyearbyen

Svalbard słynie z malowniczych fiordów, lodowców, wodospadów i górskich szczytów. Rejsy łodziami widokowymi to doskonały sposób na podziwianie tych przepięknych miejsc. Wycieczkowce płyną m.in. do Barentsburga i Pyramiden – dwóch post-radzieckich miejscowości, które uchodzą za najważniejsze atrakcje turystyczne Archipelagu.

Widok z Góry Hiorthfjellet

Dla miłośników trekkingu i podziwiania panoramy ze szczytu, góra Hiorthfjellet będzie doskonałym celem wędrówki. Trasa może być wymagająca, ale nagroda w postaci magicznego widoku na fiordy i wzgórza na pewno wynagrodzi trudy wspinaczki.

Psie zaprzęgi na Spitsbergenie

Spitsbergen, największa wyspa archipelagu Svalbard, to kraina surowego piękna, gdzie ekstremalne warunki klimatyczne tworzą wyjątkowe wyzwanie dla podróżników. Jednym z najbardziej charakterystycznych i ekscytujących doświadczeń, które można tu przeżyć, jest podróż psim zaprzęgiem. To nie tylko niezwykły sposób na zwiedzanie tych odległych terenów, ale także szansa na zanurzenie się w kulturze Arktyki.

W przeszłości psy zaprzęgowe były niezastąpionymi towarzyszami polarnych podróży i ekspedycji badawczych. Dziś ta tradycja nadal żyje i stanowi unikalną atrakcję dla turystów pragnących doświadczyć autentycznego ducha północnych ekspedycji.

Wycieczki psimi zaprzęgami pozwalają zwiedzającym dotrzeć do miejsc, do których trudno jest się dostać w inny sposób, a jednocześnie cieszyć się świeżym powietrzem i niezwykłymi widokami.

Svalbard to arktyczny raj dla podróżników poszukujących niezwykłych przygód i niepowtarzalnych wrażeń. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem przyrody, fascynującej historii czy ekstremalnych doświadczeń, to miejsce ma wiele do zaoferowania. Wybierając się na Svalbard, przygotuj się na odkrywanie magicznych fiordów, tajemniczych jaskiń, niezwykłych zwierząt i pejzaży, które zapadają w pamięć na zawsze.

Zdjęcia: Małgorzata Rosiak

CZYTAJ DALEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *