Skrzydlate cuda Arktyki. Ptaki morskie na Svalbardzie

Ptaki na Svalbardzie

Archipelag Svalbard stanowi niezwykłe miejsce dla entuzjastów przyrody. Jego piękne krajobrazy są idealnym środowiskiem dla wielu gatunków ptaków morskich, które przybywają tu w celu rozmnażania i odpoczynku. Zanurzmy się dzisiaj głębiej w świat tych niezliczonych, fascynujących kolonii.

Ptaki na Svalbardzie

Alki – wirtuozi nurkowania

Alki to grupa ptaków morskich, które są znakomitymi nurkami. Na Svalbardzie możemy spotkać kilka gatunków, w tym nurzyka i nurzyka polarnego, które potrafią zanurkować na imponujące głębokości w poszukiwaniu pożywienia. Przypomina to nieco „lot” pod wodą, ponieważ ich szybkość wynosi wówczas ok. 1,5 m/s.

Nurnik, maskonur oraz alczyk również należą do tej rodziny, przyciągając uwagę swoim wyglądem i zachowaniami społecznymi, szczególnie w okresie lęgowym. Ten ostatni ma dodatkowo znaczący wpływ na ekosystem.

Naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego od wielu lat prowadzą badania dotyczące alczyków i ich wpływu na ekosystemy tundrowe. Dzięki tym pracom dziś wiemy, że kolonia alczyków zlokalizowana w sąsiedztwie Polskiej Stacji Polarnej Hornsund może wyprodukować nawet kilkanaście ton guana w trakcie lata, które użyźnia zbocze górskie i podnóże góry, tworząc w ten sposób jeden wielki, zielony dywan – podaje edu-arctic.pl.

Mewy – wszechstronne ptaki morskie

Mewy są częstym widokiem na wybrzeżach Svalbardu. Mewa blada, mewa trójpalczasta, mewa srebrzysta, mewa modrodzioba i mewa siodłata to tylko niektóre z gatunków, jakie można tu spotkać. Te ptaki są doskonałymi przykładami przystosowania do życia w surowym klimacie Arktyki, zdobywając pożywienie zarówno z morza, jak i lądu.

Ciekawostka: Podczas sezonu lęgowego mewa trójpalczasta wybiera dla swoich gniazd strome, morskie klify i skaliste wysepki. Poza tym okresem przebywa na otwartym morzu, zamieszkując wyspy, gdzie często jest gatunkiem przeważającym. Ma silniejsze powiązanie z morzem niż inne gatunki mew i rzadko pojawia się na lądzie, ograniczając swoją obecność do wyjątkowych okoliczności.

Wydrzyki – mistrzowie lotu

Wydrzyki, w tym wydrzyk tęposterny, wydrzyk ostrosterny, wydrzyk długosterny i wydrzyk wielki, są znanymi mieszkańcami Svalbardu, słynącymi z długich migracji i imponujących umiejętności lotniczych. Te małe, ale wytrzymałe ptaki przemierzają tysiące kilometrów, by dotrzeć do swoich lęgowisk na wyspach archipelagu.

Kaczki – różnorodność w arktycznym krajobrazie

Wśród lodowatych wód Svalbardu można spotkać również kaczki, takie jak edredon, turkan (edredon okazały) i lodówka. Są one doskonałymi pływakami i nurkami, przystosowanymi do zimnego klimatu. Ich obecność na archipelagu dodaje kolorytu i różnorodności do arktycznej fauny. Niestety, edredon klasyfikowany jest jako gatunek bliski wyginięcia, podobnie jak lodówka, narażona na wymarcie z powodu szybko spadającej liczebności.

Zdjęcie: Piotr Suchenia
Zdjęcie: Piotr Suchenia
Zdjęcie: Piotr Suchenia

Inne charakterystyczne ptaki na Svalbardzie

Rybitwa popielata, płatkonóg szydłodzioby, biegus morski oraz śnieguła to inne gatunki, które urozmaicają ptasi świat Svalbardu. Każdy z nich przystosował się do specyficznych warunków panujących na archipelagu, od wykorzystywania pływających lodowców jako miejsc odpoczynku po wyspecjalizowanie się w nurkowaniu i łowieniu ryb.

Svalbard oferuje niepowtarzalną okazję do obserwacji ptaków w ich naturalnym środowisku. Ptasi wielbiciele mogą tu doświadczyć niezwykłej bliskości z dziką przyrodą, obserwując zachowania ptaków na niezliczonych koloniach lęgowych. Wizyta na Svalbardzie to wyjątkowe przeżycie dla każdego, kto ceni sobie piękno i tajemnicę arktycznej przyrody.

Dla chcących poszerzyć wiedzę na temat różnorodnych gatunków zamieszkujących Svalbard:

Przyrodnik i dziennikarz Adam Wajrak w książce ,,Na północ. Jak pokochałem Arktykę” z pasją i wnikliwością opisuje piękno fauny Svalbardu. Wajrak, dzięki swojej umiejętności obserwacji i głębokiemu zrozumieniu środowiska naturalnego, przybliża czytelnikom również życie ptaków zamieszkujących ten arktyczny region. Poprzez barwne opisy, osobiste refleksje i fantastyczne fotografie Wajrak podkreśla niezwykłą różnorodność i piękno tutejszych gatunków.

Adam Wajrak- Na północ. Jak pokochałem Arktykę

Kontynuuj podróż:

Zdjęcia kaczek: Piotr Suchenia

CZYTAJ DALEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *