„Siła kina musi być rozpowszechniana we wszystkich zakątkach świata”. Arktyczny Festiwal Filmowy w Longyearbyen

Arktyczny Festiwal Filmowy

Noc polarna w Longyearbyen dobiegła końca. 8 marca, po kilku miesiącach całkowitej ciemności, mieszkańcy dalekiej północy oficjalnie świętowali powrót słońca. Wraz z nim nadchodzi coś jeszcze: coroczne święto kina niezależnego, czyli Arktyczny Festiwal Filmowy w nieziemskim otoczeniu Svalbardu.

Arktyczny Festiwal Filmowy 2024 w Longyearbyen

Odbywający się na norweskim archipelagu Svalbard, zaledwie 650 mil od bieguna, Arctic Film Festival jest najbardziej wysuniętym na północ niezależnym festiwalem filmowym na świecie. – Głęboko wierzymy, że siła kina musi być rozpowszechniana we wszystkich zakątkach świata, również w tych najdalszych – czytamy na oficjalnej stronie organizatorów wydarzenia, arcticfilmfestival.net.

Arktyczny Festiwal Filmowy to coś więcej niż święto niezależnej kinematografii. Przede wszystkim jest to okazja do refleksji nad przyszłością naszej planety oraz rolą człowieka w tym procesie. Głównym celem wydarzenia jest promocja twórców, którzy zwiększają świadomość na temat zagrożeń, jakie niosą zmiany klimatyczne. Na dalekiej północy negatywne konsekwencje globalnego ocieplenia są przecież najbardziej odczuwalne.

Arktyczny Festiwal Filmowy 2024 w Longyearbyen: data i lista filmów

W tym roku festiwal odbędzie się 12 i 13 kwietnia, w dwóch różnych salach kinowych. Pokaz rozpocznie się w galerii sztuki Nordover, a następnego dnia będzie kontynuowany na dużym ekranie w Longyearbyen Kulturhuset. W sumie zostanie wyświetlonych aż 15 niezależnych filmów.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie prasowym wydarzenia, festiwal otworzy temat „Skupienie na środowisku: Arktyka i nie tylko”. Ta sekcja będzie się składać z siedmiu filmów krótkometrażowych, które koncentrują się na faunie i florze północy.

W pierwszej części widzowie będą mieli okazję m.in. zapoznać się z opiniami ekspertów na temat ocieplenia oceanów i zmian klimatycznych („Disappearing Jewels”, reż. Will Kim), zobaczyć brutalność i systematyczne wykorzystywanie pracowników chińskiego przemysłu rybnego („Squid Fleet”, reż. Ed Ou, Will N. Miller), a także obejrzeć wyprawę dwóch odkrywczyń, śledzących młodą matkę niedźwiedzia polarnego („Violet: A Polar Bear Story”, reż. Raymond Friesen).

Podczas gdy pierwsza projekcja ma na celu otwarcie dialogu na temat kwestii środowiskowych, w drugiej widzowie zostaną przeniesieni do odosobnionych miejsc z trudną historią. „Purga” Gintarė Valevičiūtė Brazauskienė i Antanasa Skučasa przedstawia niezatarte wspomnienia ocalałych, zesłanych przez władze sowieckie na wyspę Trofimovsk. Z kolei postapokaliptyczny film science fiction Damiena Faure „Pyramiden” przenosi nas do opuszczonego górniczego miasta na Svalbardzie.

Poświęcony relacjom międzyludzkim i osobistym wyzwaniom, drugi dzień festiwalu rozpocznie się od filmu fabularnego „List od Helgi” (reż. Ása Helga Hjörleifsdóttir), romantycznego dramatu rozgrywającego się w 1940 roku na odległym fiordzie na Islandii. Druga część sekcji nazwanej „Ludzkie zawiłości” będzie się natomiast składać z 5 filmów krótkometrażowych eksplorujących różne emocje, codzienne wyzwania i dylematy związane z tożsamością.

Bilety na wydarzenie można kupić tutaj.

Informacje na temat Arctic Film Festival 2024 można również znaleźć na Facebooku.

Kontynuuj podróż:

CZYTAJ DALEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *